אמאוס, ניקופוליס – עיר הניצחון

אמאוס ניקופוליס – עיר רומית ביזנטית עתיקה , שנוסדה במאה ה – 3 , על חורבות  הישוב " חמת ", ( חמת על שום מעיינות מים חמים עשירים בגופרית שנבעו במקום .) תחילה נקרא המקום אמתוס ביוונית ואח"כ שובש שמו לאמאוס.

חפירות ארכיאולוגיות באתר חשפו כנסייה ביזנטית בתבנית בזיליקה אורכה 46.4 מ' רוחבה 24.4 מ', רצפות פסיפס מפוארות, מקווה לטבילה ורחצה , אגן טבילה בצורת צלב, פסיפס עם כתובת יוונית " בשם האב הבן ורוח הקודש, יפה היא עירם של הנוצרים ", טבולה אנסטה עם כתובת ביוונית, שרידי כנסייה צלבנית שנבנתה על שרידי כנסייה ביזנטית, שרידי מפעל מים שכלל מנהרות ותעלות, אמות מים שהוליכו את המים ממעין אל עקד ומבאר א- טינה שנמצאים בתחום מנזר השתקנים אל בית מרחץ גדול שנחשף בשלמותו וכולל תקרות מקומרות, חדר אדים וכו'.

באתר ממוקם בית קברות עתיק של העיר אמאוס, בו נחשפו שרידי קברים חצובים בסלע, כמו כן נחשפו שתי מערות קבורה של יהודיים שהיו תושבי העיר אמאוס.

באחת המערות נתגלו שמונה כוכי קבורה, חרסים מתקופת התלמוד ושתי גלוסקמאות מאבן גיר ועליהם חרוטים סממנים יהודיים.

מה עוד ?

לקבוצות של מבקרים קיימת אפשרות לסייר במקום בהדרכת חברי הקהילה או להיפגש עם אחד מהם בתיאום מראש בטל: 08-9256940 / 052-3562071.

תכנית השיקום והשימור של האתר מתבצעת בעזרת תרומות המבקרים בלבד, כל תרומה תתקבל בברכה.

אתרי ביקור:

בזיליקה ביזנטית ששוקמה לגודל מצומצם ע"י הצלבנים, לוח שיש עם כתובת יוונית, אפסיס דרומי, מקווה טבילה, שרידי פסיפסים, מחצבה ביזנטית, קברים מהתקופה הרומית, שרדי ביתו של בישוף העיר ניקופוליס.

סוג אטרקציה: טבע ובעלי חיים, אזור: יהודה והשומרון, כתובת: לטרון

מידע נוסף על אמאוס, ניקופוליס – עיר הניצחון

כתובת: לטרון, יהודה והשומרון, טבע ובעלי חיים

טלפון:

אתר אינטרנט: http://tour-yehuda.org.il/544/

נגישות: כן

שעות פתיחה: 24/7