קבר חוני המעגל

קברו של חוני המעגל נמצא בגבולה המערבי של העיר חצור הגלילית שבעמק החולה. שמו של הצדיק שחי במאה הראשונה לפנה"ס נובע מנס שאירע לו: הימים היו ימי בצורת קשה והאנשים ביקשו מחוני להתפלל לגשם. התלמוד מספר שחוני צייר מעגל, התיישב במרכזו ואמר לאלוהים שלא ימוש ממקומו עד שירד גשם. אלוהים הוריד כמויות גשם כה גדולות, עד שחוני נאלץ לשוב ולהתפלל – שהגשם ייפסק!

המבקרים בקברו של חוני מקיפים כיכר עגולה תוך כדי אמירת פרקי תהילים. ההילולה השנתית לציון יום פטירתו של חוני, המקובלת במיוחד בקרב יהודים יוצאי צפון אפריקה, מתקיימת באביב, ביום העצמאות של מדינת ישראל.

לאחר שהתפלל ולא נענה, פנה חוני לדרך לא מקובלת, הקיף עצמו במעגל, ונשבע שלא ייצא מתוכו עד שירד הגשם. תחילה ירדו טיפות בלבד, אחר כך גשמי זעף, וחוני דייק את בקשתו שוב ושוב עד שירדו גשמי ברכה. לאחר זמן, ביקשו העם שיתפלל שייפסקו הגשמים, וחוני לא נענה לבקשה, כפי שפתחה המשנה: ”על כל צרה שתבוא על הציבור מתריעים עליה חוץ מרוב גשמים“. על פי התלמוד הירושלמי, הסיבה שלא נענתה תפילתו של חוני בתחילה היא "לפי שלא בא בענוה"[3], כלומר שלא נהג בענווה כשהיה סמוך ובטוח שייענה, וכשהחל להתחטא ולהתחנן, נענתה תפילתו.

סוג אטרקציה: מקומות קדושים, אזור: צפון, כתובת: חצור הגלילית

מידע נוסף על קבר חוני המעגל

כתובת: חצור הגלילית, צפון, מקומות קדושים

טלפון:

אתר אינטרנט:

נגישות: כן

שעות פתיחה: 24/7